15 Overpriced Supermarket Items You’re Wasting Money On

We may earn a commission if you decide to make a purchase through our links, at no cost to you. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. Please read our privacy policy for details.

Stop wasting your money on these overpriced supermarket items. Compared to the amount you’re getting when you buy them with today’s prices, you’re simply wasting your money on them.

Groceries are expensive and it’s gotten worse in the last few years. Some of our favorite products have increased so much in price that they’re no longer worth wasting money on.

Eggs

Photo Credit: cottonbro studio/Pexels

WANT TO SAVE THIS RECIPE?

Enter your email below and we'll send the recipe straight to your inbox!

In the last few years eggs have skyrocketed. The average price for a 12 pack of eggs is around $5. Depending on the area you live in here, those prices can be even higher. Eggs used to be a cheap way to feed the family, but that’s not the case anymore.

Instead of buying eggs from the supermarket, get them locally from farmers who may be able to give you a better deal.

Velveeta Mac an Cheese

Photo Credit: Leanna Myers/Unsplash

If you’re a fan of mac and cheese, you’ve probably noticed the high price of the Velveeta brand. If you’re feeding a large family and have a tight budget, that name brand box of mac and cheese is something you’re going to want to skip.

To help save you money, go with an off brand or make your own macaroni and cheese at home.

Name Brand Cereal

Photo Credit: Franki Chamaki/Unsplash

Name brand cereal has always been sort of expensive, but over the years that price has jumped quite a bit. Most cereal has gone up in price but to save you money, the generic versions are still cheaper and taste just as good.

Steak

Photo Credit: Nadin Sh/Pexels

With the price of steak, it’s impossible to enjoy if you’re working with a budget. Ribeye for instance, can be around $20 -$25 each, if not more, which is outrageously expensive.

It could cost you up to $100 just to feed a family of 4 and that’s not even counting the side dishes.

Sign up now for Pure Plates Newsletter! Once a week: pure vegan & vegetarian recipes, zero spam.🥗

Batteries

Photo Credit: mohamed abdelghaffar/Pexels

The supermarket is the worst place to grab a pack of batteries. Shop around and even check online to get batteries instead of buying them from the supermarket.

Chips

Chips. Photo Credit: Ishaq Robin/Unsplash

Say goodbye to the snack chips. Chips were fairly higher in price than most snacks to begin with but today, they’ve skyrocketed to be nearly $6 a back in some areas. Between the higher prices and shrinking amount you get, they’re just not worth buying anymore.

Related: Healthy Greek Layer Dip

Cheese Dip

Photo Credit: Snappr/Unsplash

Those glass jars of cheese dip and the small tin cans are less affordable than they’ve ever been. Averaging a price of $5-$6 for a jar plus the cost of snacks that go with them are just a waste of money.

Related: Easy Silken Tofu Cheese Sauce

Deli Meat

Photo Credit: Karina Ustiuzhanina/Pexels

Getting sliced turkey, ham, and other meats from the deli is just wasting money. It’s often a few dollars higher than the pound of sliced meat you’ll get from the cooler section of the supermarket.

Related: No Egg Potato Salad

Box Rice Meals

Making a simple package of rice used to be a good way to get an inexpensive and quick side dish on the table. Today, the easy boxed rice sides and meals have doubled in price.

Related: Purple Sticky Rice

Fresh Produce

Photo Credit: Matheus Cenali/Pexels

Fresh produce is another supermarket item that seems like has skyrocketed. Instead of buying fresh, you’re better off going with the frozen generic brands. With frozen, you can always get out how much you need and put the rest back in the freezer for next time.

Related: Easy Vegan Spaghetti Squash Alfredo

Bacon

Photo Credit: Polina Tankilevitch/Pexels

Bacon has always been a bit more on the expensive side but these days it’s almost impossible to get affordably when you’re feeding a family.

Related: Vegan Asparagus Omelette Recipe

Sign up now for Pure Plates Newsletter! Once a week: pure vegan & vegetarian recipes, zero spam.🥗

Beef Jerky

Photo Credit: Alex Bayev/Unsplash

Our most popular brands of beef jerky snacks have become so expensive that it’s just not worthy buying anymore. The costly snacks are so high priced you’re better off making your own or getting them from a local butcher.

Related: Peanut Butter Rice Cake

Bakery Muffins

Photo Credit: Castorly Stock/Pexels

While bakery muffins are a quick snack or breakfast you can pick up, you’re wasting money on them. You can make your own at home for a fraction of the cost and store them for the week.

Related: Vegan Blueberry Muffins

Summer Sausage

Photo Credit: Rhamely/Unsplash

Summer sausage used to be an affordable snack you could pair with crackers or use for your charcuterie boards. Today, they’re expensive and cost more than most other meats making them a snack that’s no longer worth buying.

Related: HOMEMADE VEGAN BREAKFAST SAUSAGE PATTIES

Soda

Photo Credit: Don Daskalo/Unsplash

The one supermarket item that tops them all when it comes to being overpriced is the soda. It’s nearly doubled in cost with a 12 pack of canned soda costing nearly $13. Skip the soda and go with healthier options, you’ll be glad you did!

Related: Easy Cantaloupe Juice Recipe

Living on a tight budget for groceries is hard, but skipping these overpriced supermarket items will help you save money. It’s also a great way to eat healthier.

Disclaimer: This list is solely the author’s opinion based on research and publicly available information.

15 Dishes Every Boomer Knows by Heart (But Gen Z Has Never Heard Of)

Photo Credit: creatista/Depositphotos

The culinary world is a time capsule, reflecting the tastes, trends, and quirks of each generation. For Baby Boomers, the kitchen table was the heart of the home, filled with dishes that defined their era.

Read it here: 15 Dishes Every Boomer Knows by Heart (But Gen Z Has Never Heard Of)

15 Mind-Blowing Facts About Ice Cream’s Surprising History

Photo Credit: DmitryPoch/Depositphotos

Did you know that ancient emperors indulged in frozen treats thousands of years before freezers existed? Ice cream’s history is a fascinating journey filled with royal secrets, cultural exchanges, and culinary innovations. Let’s dive into how this frozen delight evolved from an imperial luxury to a universal favorite.

Read it here: 15 Mind-Blowing Facts About Ice Cream’s Surprising History

Is Walmart+ Worth It? Honest Review 3 Years Later!

Photo Credit: La Passion Voutee.

Is the new Walmart Plus worth the annual fee or is it just another failed version of Amazon Prime? I spent my own money trying this service out for 12 months and counting. I have a lot to say about the benefits and drawbacks in this Walmart+ honest review.

Read it here: Is Walmart+ Worth It? Honest Review 3 Years Later!

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *